Jste zde: Titulní stránka O regionu Lidový oděv Ženský kroj

Obuv a punčochy

Střevíce

Nejstarší obuv na Zálesí není doložena, Václavík se však domnívá, že se jednalo o krpce, do kterých si ženy ovíjely nohy plátnem. Nejstarší prokázanou obuví jsou střevíce zachycené na malbě z roku 1814.
Stříví, či střívje, se šily z červeného, višňového nebo světle modrého sukna, měly nízký dřevěný podpatek a obšívaly se kůží. Při okraji byly olemovány zelenou tkanicí. Tkanicí stejné barvy se pak zavazovaly přes převislý jazyk, łypač. Kolem Velkého Ořechova se nosily střevíce z kůže či sukna černé barvy, zvané šústky, šupáčky nebo sovy. Zavazovaly se červenou stuhou a byly zdobeny výšivkou.

Kordulka

kordulka

Kordulka, kordula, životek, v Bohuslavicích frýdka, vznikla z opléčka, které se postupem času a vlivem módy začalo oddělovat od leknice. Na Zálesí se nosila již koncem 18. století. Nejstarší kordulky se šily z bleděmodrého nebo červeného sukna. Byly sešity ze čtyř dílů, které tvořily vzadu tři švy, nad pasem ukončené šůskovými záhyby, nazývanými nosíčky, varhánky, rypáčky nebo šosky.

Kabátky

Kromě kožichů nosily ženy na Zálesí také kratší kabátky, jichž se během let vystřídalo několik typů.

Mentík, mentlík či šuba, byl kabátek z višňového sukna, lemovaný kožešinou a zdobený modrým nebo zeleným šňůrováním a střapečky. Byl nákladnou součástí kroje a používal se při svatbách.

Rukávce

Leluja

Rukávce se skládaly ze dvou předních a jednoho zadního dílu, které byly na ramenou spojeny náramky neboli příramky. Do těch se všívaly navrapené rukávy, zužující se k záloktí. V místě, kde bylo vrapení rukávu všito do podloženého náramku, byly rukávce opatřeny slámově žlutou výšivkou, vzadu zalomenou do pravého úhlu, která nejdříve sloužila pro zpevnění a později i pro ozdobu. Této výšivce, jelikož se spouštěla po švu dolů, se říkalo spúšťka nebo spúščka a je typickým a jedinečným znakem rukávců na Zálesí. Stejná výšivka byla i na stojatém límečku, který se zapínal mosazným špendlíkem, a na okraji rukávů, do nichž se všívaly volány, nazývané tacle nebo kadrle. Volány byly také vyšívány a někde se k nim připojovala kopřivová paličkovaná krajka. Rukávy se nosily podkasané a nad loktem držely díky zúžení.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko