Jste zde: Titulní stránka O regionu Lidový oděv Mužský kroj

Boty

Boty

Podle Václavíka nosili v minulosti muži i ženy na celém Zálesí krpce.

Nejstarší holínkovou obuví byly boty úkładové. Šily se bez rámů, holeně byly dvoušvové a tlustá podešev se obíjela silnými hřebíky a podkovicemi. V šedesátých letech 19.století přišly na Zálesí do módy dvoušvové čižmy. Vepředu pod kolenem se zdobily hedvábnou růžicí, nunuškou, ze které visel dlouhý modrý nebo fialový střapec, zvaný kystka. Místo podpatků měly boty kované podkovice, vysoké až 4 cm, zvané krajovice či krajačky. Mládenci je při tanci ve výskoku sráželi k sobě a podkovice vydávaly zvonivý zvuk, který doplňoval muziku. Tomuto se říkalo „łúskat hołubce“.

Klobouky a čepice

Klobouk

V padesátých letech 19. století se na Slopném a v Sehradicích objevovaly vysoké kuželovité valašské klobouky, hromovníky, nad stříškou zdobené fialovou a zelenou stuhou. Obecně se však na Zálesí nosily až do sedmdesátých let hroťáky, či hrotky. Tyto klobouky se podobaly hromovníkům, byly ovšem o něco nižší a svým tvarem připomínaly nádobu na dojení, hrotek.

Halena a župice

Mlsná halena, kabaňa, byl přiléhavý vlněný kabát přírodní barvy. Měla úzký stojatý límec a na bocích byly pomocí všitých klínů vytvořeny šosy. Přednice se překrývaly a zapínaly se pomocí dřevěných, podomácku vyrobených, kolíkovitých knoflíků. Po okraji, u pravého šosu a na rukávech byla zdobena modrým, pivoňkovým nebo jasně červeným suknem. Některé haleny měly límec a rukávy olemovány modrou šňůrkou.

Bruclek

Bruclek

Bruclek, taktéž brunclek, byla soukenná vesta, která se oblékala přes košili. Nejstarší se šily z modrého sukna, měly nízký stojatý límeček a vpředu byly zdobeny mosaznými knoflíky. Na druhé přednici byly opatřeny řadou většinou slepých dírek, zdobených výšivkou. Bruclek se nezapínal, pouze se svazoval z vrchní dírky na protilehlý knoflík tkaničkou nebo stuhou, zápinkou. Prostřiženými dírkami si mládenci při muzice protahovali červený turecký šátek, který si poté přidržovali na dlani, aby tanečnici nezapotili kordulku. Vepředu měla vesta dvě kapsy, překryté profilovanými patkami, které se zdobily knoflíky a výšivkou. Podobně jako ženská kordulka měl i bruclek vzadu nad pasem šúsky, tyto však byly volné, a nad nimi byly vyšité stromečky. Celý byl pak olemován zelenou nebo modrou šňůrou, která později nahradila i výšivku.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko