Jste zde: Titulní stránka O regionu Lidový oděv

Lidový oděv

Záleský kroj řadíme ke krojům východního, karpatského nebo také dvouzástěrového typu, které můžeme nalézt například na Valašsku, Slovácku, ale i v Rumunsku, Bulharsku, Srbsku či na Ukrajině.

Během svého vývoje prošel oděv několika etapami, k upuštění od každodenního nošení docházelo v jednotlivých obcích mezi lety 1870 až 1920. Do poloviny 19. století měly kroje na Zálesí převážně valašský charakter, v pozdějších letech sem však začaly pronikat také prvky ze Slovácka.

Pro výrobu se používaly přírodní materiály, nejdříve z podomácku zpracovaného konopí, lnu, ovčí vlny a kůže. Nejstarší oděvy nebyly barvené, od počátku 19. století se však začaly objevovat součásti z modrého a červeného sukna a v polovině 19. století nahradily plátna domácí výroby kupované bavlněné látky s potiskem, které zcela změnily ráz kroje.

Jednotlivé oděvy se navzájem odlišovaly podle sociálního postavení, stavu majitele (rozdíl byl mezi krojem svobodné a vdané ženy, stejně tomu bylo i u mužů), ale také účelu, pro který měly sloužit. Rozlišujeme tak mezi krojem pracovním, svátečním či svatebním. Nošení jednotlivých součásti, například halen nebo kožichů, ovšem ovlivňovalo také počasí a roční období.

 

Velkou sbírku záleských krojů lze  nalézt v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích.

 

Literatura:
Petráková, B.: Lidový kroj luhačovického Zálesí.
Zlín 2007.

 

Mužský kroj

Mužský kroj
 

Ženský kroj

Ženský kroj

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko