Dispozice usedlostí

Dispozice

Domy na Zálesí měly v minulosti převážně štítovou orientaci. Stavby položené podél cesty se vyskytovaly jen výjimečně a většinou se jednalo o novější objekty. Jednu usedlost obvykle tvořilo obytné stavení s chlévem, stáje a různý počet chlívků. Dále zde byla kůlna, samostatně stojící komora, nejčastěji umístěná před domem, aby bylo možno sledovat přístup do ní, a stodola. Na konci humna pak stávala sušírna. Rozvržení objektů na pozemku se odvíjelo převážně od zdejšího členitého terénu.

Selská usedlost čp. 33, Provodov

Provodov čp. 33

Mališkovu usedlost na Provodově tvořilo obytné stavení s připojenými chlévy a stodolou a samostatně stojící patrová komora. Kopii původního statku lze dnes spatřit ve skanzenu ve Strážnici, kde byla společně s dalšími objekty z luhačovského Zálesí zpřístupněna v roce 1981. Od roku 1958 pak bylo stavení na provodovské návsi vedeno jako nemovitá kulturní památka, z důvodu nešetrné přestavby byl však objektu tento status v roce 2010 odebrán.

Rolnická usedlost čp. 19, Kaňovice

Rolnická usedlost čp. 19, Kaňovice

Hrabinovu usedlost v Kaňovicích tvoří obytný dům, chlévy, malý sklep a samostatně stojící patrová komora. V minulosti se na pozemku nacházela také stodola, ta se však do dnešních dnů nedochovala.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko