Jste zde: Titulní stránka O regionu

O regionu

Luhačovické Zálesí je region na pomezí Valašska, Slovácka a Hané, v jehož centru leží lázně Luhačovice, proslavené svými minerálními prameny. První zmínku o Zálesí je možné nalézt již na Komenského mapě Moravy ze 17. století. V té době se však jednalo o oblast s daleko větším územím, zasahující až ke Vsetínu.

Jako samostatný národopisný region bylo Zálesí vymezeno až etnografem a folkloristou Antonínem Václavíkem na počátku 20. století. Václavík sem přiřadil obce Luhačovice, Kladná Žilín, Přečkovice, Rudice, Rudimov, Petrůvka, Nevšová, Lipová, Slopné, Sehradice, Horní a Dolní Lhota, Podhradí, Pozlovice, Řetechov, Ludkovice, Provodov, Biskupice, Polichno, Kaňovice, Dobrkovice, Velký Ořechov, Kelníky, Doubravy, Hřivínův Újezd, Březůvky a Zlámanec, které spojovaly společné přírodní podmínky, způsob života obyvatelstva, jazyk a další prvky ovlivňující podobu zdejší lidové kultury.

V roce 1999 vznikl mikroregion Luhačovské Zálesí, který sdružuje 20 obcí, a pod nímž byla v červnu 2007 založena obecně prospěšná společnost Luhačovské Zálesí, usilující o rozvoj tohoto území.

 

V kraji s malebnou krajinou, oplývající rozmanitou faunou a flórou, se nachází také řada památek a významných míst. Kromě Luhačovic s jedinečnou architekturou Jurkovičových staveb, stojí za zmínku i známé poutní místo Malenisko s barokním kostelem zasvěceným Panně Marii Sněžné, farní kostel sv. Václava ve Velkém Ořechově, přehradní nádrž v Pozlovicích, zříceniny hradů Rýsov, Starý Světlov a Sehrad nebo památky lidové architektury, které lze nalézt téměř v každé obci.

 

Literatura:
Václavík, A.: Luhačovské Zálesí. Luhačovice 1930.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko