Jste zde: Titulní stránka

Články

PF 2023

 

OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2022

Je to až k nevíře, ale letošním zářím jsme započali 15. rok, kdy se otevřely pomyslné brány Leluje  a vstoupily do souboru první děti. Za tu dobu se Leluja posunula o nesmírný kus cesty, vždyť naše první vystoupení byla v bílých tričkách, erárních modrotiskových sukýnkách zapůjčených ze ZŠ a v bílých cvičkách. První kroje jsme si nechali ušít u Jarky Mališkové na jaro 2010 a od té doby se stále šije a doplňuje, aby všichni členové, kterých bývalo i přes 70, byli oblečení a co nejlépe tak reprezentovali obec Provodov a svůj region luhačovské Zálesí.

Spolek tvoří lidé a těch se v Leluji vystřídalo na 140. Někteří přišli a odešli, jiní byli v souboru po dlouhá léta a zanechali stopu velkou. Každý z členů ale něco Leluji dal a ona dala něco jemu. Filozofií Leluje je udržovat lidové tradice luhačovkého Zálesí, předvádět je a předávat je dalším lidem. Každým rokem tak vynášíme Mařenu z horního konce Provodova, abychom ji dle tradice spálili a utopili v potoku, a tím „zahnali zimu pryč“. Stejně tak chodíme s létečkem, abychom potěšily alespoň pár vybraných domů dětskou jarní koledou se symbolickým přinášením jara. Tyto tradice a zvyky nás spojují s naším krajem – s naší obcí, a tak si děti a vůbec my všichni uvědomujeme, kde jsou naše kořeny, z čeho jsme vyšli a kam patříme.

Původní myšlenkou Leluje při jejím vzniku byla pouze obnova tradic, ale byl na soubor vytvářen jeho okolím stále větší tlak na předvádění těchto zvyků, takže se z Leluje stal folklorní soubor, který je zván na mezinárodní festivaly, aby na nich předváděl tance, zpěvy, hry, zvykosloví, mnohdy až lidová divadelní představení nebo koncerty. A aby mohla Leluja pozvání oplácet, pořádá svůj vlastní festiválek Hore Provodovem vždy v sudý rok v červnu (s výjimkou roku 2020 kvůli Covidu-19). Stejně tomu bylo i letos, kdy jsme oslavili 10 let od prvního ročníku tohoto rodinného a pro děti velmi oblíbeného dne plného lidového tvoření, poznávání, ale i tancování a zpívání. Za tu dobu na Provodov přijelo celkem 21 souborů, sborů a muzik, které obohatili zase nás.

Když bychom měli vyjmenovat, co všechno jsme v tomto roce 2022 stihli, tak je to 16 vystoupení, která se uskutečnila mimo Provodov; můžeme jmenovat například Otevírání pramenů v Luhačovicích, Folklorní Písecké slavnosti v Moravském Písku, Mezinárodní folklorní festival Strážnice (nejstarší a největší folklorní festival v ČR a my jsme měli tu čest vystupovat v jeho hlavním programu), Dožínky Zlínského kraje v Kroměříži, Slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem v Luhačovicích a Pozlovicích, Slavnosti úrody ve Hvozdné, Adventní koncert v Doubravách. Zde všude se lidé dozvěděli o Provodově a Malenisku, viděli tance a slyšeli písně, které naši předkové zpívali.

Soubor Leluja v letošním školním roce otevřel zase po nějaké době skupinku dětí od 2 let, která pracuje s dětmi za asistence jejich rodičů. Skupinka nese název Malúšata a navštěvuje ji 10 dětí ve věku 2-4 roky. Malá Leluja, která již vystupuje na mezinárodních festivalech, čítá 18 dětí ve věku 5-11 let. Ženský sboreček tvoří 7 zpěvaček a doplňují ji tanečnice z Velké Leluje. Velká Leluja sestávající z tanečníků a tanečnic ve věku od 12 let má 10 tanečních párů a muzikanty.

A vyhlídky na rok 2023? Ty jsou veskrze pozitivní. V dubnu nás čeká již 10. folklorní ples (15. 4. 2023). Těšíme se na vícedenní zahraniční zájezdy, vystoupení v Čechách, na Moravě a především Výroční galakoncert, na který se už nyní pečlivě připravujeme. Ten se uskuteční v Kulturním domě 4. 11. 2023 – už nyní jste srdečně zváni.

Kdo by se chtěl do Leluje přidat ať už jako tanečník, zpěvák, muzikant (nebo klidně všechno dohromady) bude vítán. Zkoušky probíhají ve druhém patře budovy MŠ Provodov ve středu a v pátek. Více informací je zde na webu, viz níže.

Děkujeme za podporu, kterou nám projevujete, jsme rádi, že jsme si za těch skoro 15 let našli na Provodově své místo. Je nám velkou ctí Provodov reprezentovat po celé ČR i v zahraničí.

Za vedení souboru,
Eva Janíková.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko