Jste zde: Titulní stránka

Články

Báje a pověsti

 ODKAZ ŽIVOTA A DÍLA P.  FRANTIŠKA MÜLLERA 

     je důležitý zejména proto, že autor významných děl pokorně přijal úděl  pronásledovaných kněží. Obrátil se k historii, věnoval se literární a odborné tvorbě, zapisoval vzpomínky pamětníků. Nevyhýbal se žádné potřebné práci, (vydláždění silnice pro poutníky i dopravu ke kostelu Panny Marie Sněžné na Malenisku se ujal sám spolu s několika farníky). O myšlenkové náplni jeho kázání a o náboženské výchově mládeže ve školách se dodnes mluví s respektem.

Osobitý člověk, P. František Müller, zachytil sesbírané příběhy ve snaze zachovat pro budoucnost to, co nejvíce z lidové kultury charakterizovalo nejen jeho rodný kraj na Drahanské vysočině, ale také regiony, ve kterých jako duchovní pastýř působil.                          Nejdéle byl v Provodově a v kraji luhačovického Zálesí, ale sbíral materiály také z Vizovicka, Valašskokloboucka, Slavičínska, Uherskobrodska, Vsetínska, moravsko-slovenského pomezí a Kroměřížska.

Narodil se 8. srpna 1910 v Šubířově u Jevíčka, ordinován byl r. 1935 v Olomouci. Působil v duchovní správě rodného kraje na Drahansku, ale dominantní byl Provodov, kde od 1. července 1944 vedl duchovní správu. Působil zde až do své smrti 1. října 1985. V den výročí jeho úmrtí (v příslušnou neděli) se každoročně konají poutě u chrámu v Provodově.

Rozdělení souborných spisů P. Františka Müllera uspořádalo nakladatelství do šesti samostatných svazků:

Mariánské poutní místo v Provodově

Provodov v minulosti

Báje a pověsti         

Báje a pověsti z kraje mezi Starým Světlovem a Novým Světlovem • Báje a pověsti z Vizovických hor • Boj za práva poddaných v horách Vizovických • (Vizovice, Kudlov, Zlínsko), Báje a pověsti ze Zlínska, Luhačovicka, Vsetínska, Uherskobrodska, Slavičínska, Bojkovska a obcí moravsko-slovenského pomezí * Ze života cikánů a zbojníků.

FORMÁT:  A5  (154 x 215 mm), pevná vazba, křídový papír 100 g/90 g – dle prosvitu.

Luhačovicko – místní a pomístní jména v dějinách a pověstech

Luhačovicko • Špásovné z kraja pod Komoncem • Humoresky ze života cikánů a pytláků na Luhačovicku a Bojkovsku

Místní a pomístní jména Drahanské vrchoviny v dějinách a pověstech

Konicko a Bouzovsko • Plumlovsko, Drahansko a Vyškovsko

Krásensko  
Dějiny moravské vesničky vandalsky zpustošené německými okupanty. Obec byla za druhé světové války zpustošena, obyvatelstvo násilně vystěhováno, ale poválečná pietní vzpomínka se nekonala. I když se obyvatelé pomalu do obce vraceli, nebyl zájem ji zcela obnovit. Na atraktivní náhorní planině byl zbudován radiovysílač Kojál. Unikátní historii Krásenska v příbězích a fotodokumentaci zachytil P.  Frant. Müller a v roce 1945 a vydal vlastním nákladem. Riskoval při této práci život.

Obnovujeme dotisky jeho děl podle zájmu občanů, na objednávky a moc vděčíme sponzorům, kteří jsou ochotni vydání finančně podpořit.

PhDr. Irena Voštová & Ing. arch. Miloš Bařinková

www.atelierim.cz

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vincentka a.s.

 

Vincentka

Nadace Synot

 

Synot

Korunka Luhačovice

 

Korunka

Teiko

 

Teiko