Jste zde: Titulní stránka

Články

Ohlédnutí za rokem 2017

Rok 2017 byl pro soubor plný úspěchů, zážitků a cestování, ale bohužel i loučení.

Během roku jsme uskutečnili řadu lidových tradic, které jsme v minulých letech na Provodově obnovili. Patří mezi ně Vynášení Mařeny (zahánění zimy na Smrtnou neděli), Chození s Létečkem (vítání jara na Květnou neděli), Králenská obchůzka s přijímáním mezi chasu (Svatodušní svátky) a další.
Leluja potěšila svým vystoupením například seniory z Provodova a z Pozlovic, zorganizovala 5. folklorní ples s CM Cyril a CM Slováckého krúžku z Brna, či Dětský den pro své členy a Kateřinskou zábavu spolu s Podzimním vystoupením.

Jako každý rok spoluorganizovala Otevírání pramenů v Luhačovicích či Benefiční adventní koncert pro Charitu. Všímavý televizní divák mohl naše členy vidět v seriálu České televize Četníci z Luhačovic. Podíleli jsme se na natáčení i dalších projektů, které na obrazovky teprve přijdou – krimi seriál Inspektor Max a dokumentární film Svetlé miesto.

Soubor se během roku zúčastnil několika soutěží. Zástupkyním souboru se podařilo uspět v pěvecké soutěži „Zpěváček Slovácka“ v obou kategoriích - děti do 10 let a mládež do 16 let. Velké poděkování patří Anně Marii Janíkové a Kateřině Vráblíkové, které těmito soutěžemi prošly od souboru, přes Zlínské kolo až do jejich finále ve Vlčnově a ve Veselí nad Moravou, kde ve velké konkurenci hrdě obstály.

Děti ze souboru opět uspěly v oblastní soutěžní přehlídce dětských folklorních souborů ve Valašských Kloboukách, odkud se propracovaly do regionální přehlídky v Rožnově pod Radhoštěm. Zde byl souboru udělen diplom za Originální zpracování ptačí řeči, která byla předvedena v pásmu „Dětské žně“ v choreografii Evy Janíkové. K pásmu lze doplnit: Co vidí děti o žních? Vidí to, co my dospělí ne. Vidí tančit obilí ve větru, padat klasy při žních k zemi, vidí ptáčky oznamovat žně a vyzobávat zrníčka, co zbyla na poli po žních.

Díky velice kvalitnímu reprezentování na soutěžní přehlídce, dostal soubor pozvání na několik mezinárodních festivalů.
Hned první den prázdnin, 1. července, jsme se tedy vypravili na Mezinárodní folklorní festival „Na rynku v Bystřici" do Bystřice pod Hostýnem, kde se v půlhodinovém vystoupení prezentovaly ty nejmenší děti z Leluje, tedy Malá Leluja Provodov a Řetechov. Své první vystoupení zde měla také nová muzička Leluje s primášem Janem Vráblíkem. Měli jsme jedinečnou možnost vystupovat v areálu zámecké zahrady, která je běžně pro veřejnost uzavřena a nyní se na tento festival po 30 letech otevřela.
V srpnu jsme cestovali hned do několika míst naší republiky.
12.8. jsme se prezentovali ve dvacetiminutovém vystoupení na Mezinárodním folklorním festivalu "Léto na Soláni" nad Velkými Karlovicemi. Po vystoupení si mohly děti vytvořit rukodělné výrobky tradičními technikami či se naučit tance a hry z Valašska.

Za týden po festivale na Soláni, v sobotu 19. srpna, jsme jeli reprezentovat náš region luhačovské Zálesí na „Dožínky Zlínského kraje" do Kroměříže, kde jsme se účastnili dožínkového průvodu, na jehož závěr zástupci souboru předávali dožínkový věnec panu hejtmanovi. Na hlavním pódiu se prezentovala děvčata z Velké Leluje s novým pásmem, vytvořeným speciálně pro komponovaný pořad "Ze zrnéček klásky", s názvem „Otvírání studánek“. Na scéně u starého pivovaru jsme předvedli tance ze Zálesí v podání 4 tanečních párů a písně ze Zálesí v sólovém provedení finalistek soutěže Zpěváček Slovácka. V neděli jsme měli na starost organizaci a programovou náplň slavnostní mše svaté se zastoupením krojovaných ze všech regionů Zlínského kraje. Mši v chrámu sv. Mořice celebroval mons. Lukáš Evžen Martinec.

Poslední prázdninový den jsme se vypravili, na pozvání senátora Patrika Kunčara, na vystoupení do Prahy do zahrad Valdštejnského paláce. K prezentaci obce Provodov oslovila Leluja Dechovou hudbu Provodovjané, kteří pozvání přijali a jeli spolu s námi do Prahy. Při vystoupení jsme předvedli tance a zvyky ze Zálesí, které jsme doplnili jevištním zpracováním tématu voda, která je s naším regionem tolik spjatá, ať už v podobě léčivých pramenů či velkého množství studánek. Kromě vystoupení jsme si prohlédli Valdštejnský palác a cetrum Starého Města pražského.

Po zahájení školního roku jsme opět začali pravidelně nacvičovat ve všech 4 složkách souboru a nově jsme vytvořili pravidelné nácviky dětské muzičky. Ta při vystoupeních postupně nahrazuje cimbálovou muziku Cyril, která se s námi v červnu 2017 rozloučila a pustila se do vlastní činnosti a do vlastních projektů.

Jako každý rok jsme i letos reprezentovali Provodov na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, v sobotu slavnostním krojovaným průvodem a v neděli v programu „Nezaplétajte mňa, maměnko, natuho“, který se věnoval tradičním lidovým účesům a úpravám hlavy žen a dívek.

Září bylo pro Leluju mimo jiné ve znamení organizace Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů „Písní a tancem“ v Luhačovicích, který soubor poprvé spoluorganizoval. Kromě organizace, programové náplně, moderací a inspicí se Leluja také prezentovala v komponovaných programech v pátek 15.9. v Pozlovicích a v neděli 17.9. v Luhačovicích. Hlavní pořadatel festivalu, Kulturní Luhačovice, z.s., byl s výkony členů souboru natolik spokojen, že požádal o participaci na festivale i v dalším roce. Velké poděkování patří našim moderátorským hvězdám, Šimonu Košárkovi a Elišce Stolaříkové.

Leluja vystupovala na řadě dalších vystoupení, o kterých vždy informujeme na webových stránkách. Těšíme se v roce 2018 na setkání ať už na 6. folklorním plese 13.1.2018 nebo na folklorním festivale „Hore Provodovem“ ve dnech 16.-17.6.2018.
V nadcházejícím roce bychom se chtěli zaměřit na práci s dětskou muzičkou, abychom se mohli vypravit na zahraniční zájezd. V neposlední řadě bychom Vás rádi pozvali na 10. výročí souboru, které se uskuteční 24. litopadu 2018.

Sledujte naše webové stránky www.leluja.cz či FB stránky @fsleluja nebo naši nástěnku u hasičské zbrojnice na Provodově.

Děkujeme všem členům Leluje i jejich rodičům za poctivou docházku na nácviky a prezentaci souboru a těšíme se na další spolupráci, úspěšná vystoupení a obnovu tradic, která dělají radost nejen divákům, ale i interpretům.

Za vedení souboru, Eva Janíková.

V tomto roce nás podpořili:

Všem sponzorům moc děkujeme.

Aerohosting.cz

 

Aerohosting

Městys Pozlovice

 

Pozlovice

Obec Provodov

 

Provodov

Město Luhačovice

 

Luhačovice

Vingo.cz

 

Vingo

Nadace Synot

 

Synot

Matex

 

Matex

Teiko

 

Teiko